Strony: 1
bubro
Napisano: Niedziela, 17 Września 2006, 21:54:11Cytuj Do góry
Administrator
Ilość wiadomości: 106
Dołączył: 4.5.2006
Przy drodze, przed leśniczówką (339), naprzeciw ośrodka wczasowego "Granit" (1954) wybudowane były dwa baraki (już nie istnieją). Baraki zamieszkiwali robotnicy leśni, którzy trudnili się wypalaniem węgla drzewnego w lesie. Nazywano ich milyrzami lub smolorzami. Nazwa ,,milyrz" pochodzi od niemieckiego rzeczownika Meiler. Meilery, były to stosy drzewa po mistrzowsku poukładane w kształcie kopuły, aby zagwarantować dostęp powietrza, z góry obłożone chrustem i darniami. Po podpaleniu tlące się stosy drzewa wewnątrz meilera stawały się węglem drzewnym, a ubocznym produktem była smoła oraz smar do osi furmanek (kołomaź). Ubrudzeni (osmoleni) byli przy tej pracy robotnicy, stąd też nazwa smolorze.
Wtedy na węgiel drzewny było bardzo wielkie zapotrzebowanie. Potrzebowali go: rzemieślnicy, kowale, gospodynie domowe używały w żelazkach do prasowania. Jednak największymi odbiorcami były: kuźnia w Ustroniu i huta w Trzyńcu, w których wszystkie piece hutnicze były opalane węglem drzewnym. Na terenie Malinki były różne miejsca gdzie stawiano meilery i wypalano węgiel drzewny. Takimi miejscami był: Bucznik, Zagon, i Postrzedni. W baraku pisali gojni kwity i frachty (listy przewozowe) dla furmanów. Również w barakach mieszkali koloniści wracający z Żywiecczyzny - byli to Wiślanie zatrudnieni w lasach żywieckich dla pozyskiwania drewna, mieszkali na kwartyrach w Lipowej. Żywiecczyzna była katolicka i jako ewangelicy nie czuli się tam zbyt dobrze, dlatego postanowili wrócić do Wisły.
Nazwa do Baraku u Łabaja pochodzi od pierwszego lokatora o nazwisku Łabaj (mieszkał tam ze swoją konkubiną nazywaną „Łabajką"). Umarli prawie razem w odstępie jednego dnia. Mieszkała tam również rodzina Sikorów, którzy mieli troje dzieci: Andrzeja, Ewę i Jana. Po śmierci rodziców rodzeństwo wyprowadziło się z baraku u Łabaja - pożenili się na terenie Wisły. Później jeden z baraków rozebrano - ten po Sikorach. Pozostał jeden barak ten po Łabaju, w którym zamieszkał Jerzy Cieślar - nazywany też później "Łabajem" (miejsce to nazywano również Łabajówką).
Strony: 1

  

     Skocz do forum: