Strony: 1
bubro
Napisano: Niedziela, 17 Września 2006, 21:48:36Cytuj Do góry
Administrator
Ilość wiadomości: 106
Dołączył: 4.5.2006
"Do Bajcara" - to nazwa współczesna. Pierwotna nazwa to "Do Balcara" lub "Do Balczara". Z upływem czasu mieszkańcy Malinki zamienili literę "l" na ,J" - stąd zamiast Balcar powstało Bajcar, a w przypadku nazwy "Do Balczara" opuścili jeszcze literę "z" - stąd również powstała nazwa "Do Bajcara".
Balcar (Balczar) był jednym z pierwszych osadników (siedloków) na tym przysiółku, któremu Komora Cieszyńska przydzieliła grunt i w zależności od niego również ilość sztuk bydła do wypasania. Posiadanie gruntu było limitowane, a od bydła odprowadzało się dziesięcinę tzn. co dziesiątą sztukę bydła trzeba było oddawać Komorze Cieszyńskiej za bezpłatny wypas w lasach, oczywiście oprócz podatków.
Pan mgr Jan Sztefek, z "Gołębnika" (834) - os. Bajcary l - potomek rodziny Szturców z os. Bajcary - w swoich prywatnych zbiorach i pamiętnikach rodzinnych pisze:
"Nazwa .Bajcary" mogła się wziąć od Balczara Szturca z Bystrzycy, wojewody wałaskiego z XVI wieku, który w imieniu Księcia Cieszyńskiego nadzorował ludność pasterską i sałasze w okolicach Jabłonkowa i Bystrzycy." (Jeszcze w roku 1896 ewangelicy z Malinki nr 33,34,36,37 i os. Bajcary należeli do Bystrzycy).
Osadnictwo dzisiejszej Wisły postępowało od strony Ustronia i Bystrzycy. Świadczą o tym występujące w Wiśle nazwiska, które zapisane są w urbarzach Ustronia jak i Bystrzycy oraz okolic.
Balczar Szturc, jako funkcjonariusz książęcy zbierał opłaty od bydła na rzecz księcia. Gospodarze tworzyli wtedy spółki sałasznicze, zakładali koszory na przechowywanie bydła i sałasze dla pasterzy. Wojewoda wałaski miał nadzór nad kilkoma sałaszami. Wojewoda Balczar posiadał ogromne ilości owiec, był człowiekiem zamożnym.
Strony: 1

  

     Skocz do forum: